Wyświetlanie treści

  • Black/White
  • White/Black
  • Yellow/Blue
  • Standardowe

Current Style: Standardowe

Kultura

Komunikat o błędzie

  • Notice: Undefined index: access w _menu_translate() (linia 778 z /home/platne/serwer21515/public_html/Lubliniec/includes/menu.inc).
  • Notice: Undefined index: access w _menu_translate() (linia 778 z /home/platne/serwer21515/public_html/Lubliniec/includes/menu.inc).
  • Notice: Undefined index: access w menu_local_tasks() (linia 1892 z /home/platne/serwer21515/public_html/Lubliniec/includes/menu.inc).
  • Notice: Undefined index: access w menu_local_tasks() (linia 1892 z /home/platne/serwer21515/public_html/Lubliniec/includes/menu.inc).
  • Notice: Undefined property: view::$row_index w calendar_plugin_style->render() (linia 291 z /home/platne/serwer21515/public_html/Lubliniec/sites/all/modules/calendar/includes/calendar_plugin_style.inc).
Wersja do wydrukuWersja do wydruku

Lubliniec jest bardzo prężnym ośrodkiem kulturalnym. Działa tu szereg stowarzyszeń kultywujących dziedzictwo historyczne i kulturowe miasta. Od 1948 roku działa Zespół Pieśni i Tańca „Halka”, który w swoim bogatym dorobku artystycznym ma m.in. repertuar ze „Śpiewnika pieśni lublinieckich” profesora Adolfa Dygacza, urodzonego na Ziemi Lublinieckiej wybitnego znawcy folkloru. Działa tu także zasłużony chór parafialny im. św. Cecylii oraz Chór Stowarzyszenia Miłośników Lublinieckiej Fary (dawny chór przy parafii pw. św. Stanisława Kostki założony w 1945 roku). Przy Zespole Szkół im. św. Edyty Stein Katolickiego Stowarzyszenia Wychowawców istnieje prowadzony przez Krzysztofa Gembałę zespół Chór i Orkiestra OCH. W 2008 r. z okazji nadania miastu patronatu świętej Edyty Stein OCH wystawił skomponowaną przez dyrygenta Kantatę o Edycie Stein. To wspaniałe dzieło muzyczne zostało wydane w formie płyty. W rozbudowanym kalendarzu miejskich imprez nie brakuje pozycji dla miłośników różnych stylów muzyki, sportu i rekreacji. Oprócz dorocznych Dni Lublińca, jedną z najciekawszych propozycji jest zainicjowany w 2007 r. cykl imprez „Europa w Lublińcu”, w ramach którego prezentowana jest kultura kolejnych krajów europejskich. Do tej pory odbyły się odcinki poświęcone 10 krajom Europy oraz koncert poświęcony kulturze Japonii. Również odbywające się Lublinieckie Lato Filmowe z Festiwalem Krótkich Form Internetowych X-OZY cieszy się coraz większą popularnością. Głównym animatorem życia kulturalnego Lublińca jest Miejski Dom Kultury. Dysponuje salą widowiskową na 400 osób, salą baletową, przystosowaną także do organizacji spotkań i konferencji z udziałem ok. 100 osób oraz działającą od 2008 r. Galerią pod Glinianym Aniołem. Oprócz działającego tu kina oraz odbywającego się szeregu zajęć artystycznych, organizowane są liczne wystawy, imprezy kulturalne i rekreacyjne, np. Koncert na Zakończenie Lata, Rodzinny Rajd Rowerowy, Festiwal Hip Hop – Rock, warsztaty gwarowe. Największą imprezą miejską są doroczne Dni Lublińca połączone od 2008 r. z Niebieskim Festynem współorganizowanym przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Policji IPA Region Lubliniec. Miejski Dom Kultury jest również organizatorem cyklicznych imprez ogólnopolskich, m.in. Konkursu Plastycznego na Świąteczną Kartkę Bożonarodzeniową i Wielkanocną, Przeglądu Twórczości Dziecięcej Zespołów Plastycznych, Festiwalu Krótkich Form Internetowych X-OZY, Festiwalu Tańca Disco. Miejsko-Powiatowa Biblioteka Publiczna im. Józefa Lompy proponuje różnorodne formy pracy z czytelnikiem m. in. Dni Otwarte Biblioteki, Noc z Andersenem, Urodziny Kubusia Puchatka, spotkania autorskie oraz wystawy i wernisaże w Muzeum Pro Memoria Edith Stein.

Węgry w LublińcuI Międzynarodowy Plener Rzeźbiarski w LublińcuJaponia w LublińcuKantata o Edycie SteinLitwa w LublińcuLitwa w LublińcuLitwa w Lublińcu

Republika Czeska w LublińcaRepublika Czeska w LublińcaRepublika Czeska w LublińcaDni Lublińca 2007

Hiszpania w Lublińcu