Wyświetlanie treści

  • Black/White
  • White/Black
  • Yellow/Blue
  • Standardowe

Current Style: Standardowe

Kościoły

Komunikat o błędzie

  • Notice: Undefined index: access w _menu_translate() (linia 778 z /home/platne/serwer21515/public_html/Lubliniec/includes/menu.inc).
  • Notice: Undefined index: access w _menu_translate() (linia 778 z /home/platne/serwer21515/public_html/Lubliniec/includes/menu.inc).
  • Notice: Undefined index: access w menu_local_tasks() (linia 1892 z /home/platne/serwer21515/public_html/Lubliniec/includes/menu.inc).
  • Notice: Undefined index: access w menu_local_tasks() (linia 1892 z /home/platne/serwer21515/public_html/Lubliniec/includes/menu.inc).
  • Notice: Undefined property: view::$row_index w calendar_plugin_style->render() (linia 291 z /home/platne/serwer21515/public_html/Lubliniec/sites/all/modules/calendar/includes/calendar_plugin_style.inc).
Wersja do wydrukuWersja do wydruku

Kościół p.w. św. Mikołaja, ul. Św. Mikołaja 2

Kościół parafialny usytuowany obok Rynku, stoi w miejscu wcześniejszego kościoła, wzniesionego około 1300 roku. Murowany kościół w obecnym kształcie został wzniesiony prawdopodobnie w latach 1576–1590. Od tego czasu był wielokrotnie przebudowywany, z zachowaniem pozostałości cech gotyckich i barokowych. Wewnątrz kościoła znajdują się dwie kaplice: północna - rodu Kochcickich, z kryptą grobową fundatorów oraz południowa, wczesnobarokowa - Cellarych, p.w. św. Karola Boromeusza. W wieży kościoła znajduje się jeden z najstarszych w okolicy dzwonów z gotycką inskrypcją.

Dumą kościoła są piękne, zabytkowe organy piszczałkowe firmy Schlag und Söhne z 1905 roku, które w latach 2008-2010 zostały gruntownie odrestaurowane.

Kalendarium kościoła pw. św. Mikolaja


Klasztor Ojców Oblatów, ul. Piłsudskiego 6
 

Kościół p.w. św. Stanisława Kostki - wybudowany w latach 1928 - 1931, pierwotnie jako kaplica Seminarium Ojców Oblatów. Kościół wraz z zabytkowym gmachem dawnego zakładu wychowawczego dla sierot fundacji Franciszka Grotowskiego,  wzniesionym w latach 1843-1848, tworzy jeden kompleks architektoniczny. Obecnie w budynku mieści się Zespół Szkół im. św. Edyty Stein KSW prowadzony przez Katolickie Stowarzyszenie Wychowawców.

Warto zobaczyć także grotę Matki Bożej z Lourdes, pomnik św. Eugeniusza de Mazenoda, założyciela Zgromadzenia Oblatów Maryi Niepokalanej, a także ciekawe witraże z lat 50 XX wieku oraz pomnik bł. Józefa Cebuli OMI

czytaj dalej


Kościółek p.w. św. Anny
 

Drewniany, zrębowy, uroczy kościółek pochodzi z 1653 r., pokryty jest dachem gontowym, pośrodku którego znajduje się sześcioboczna wieża sygnaturowa. Wewnątrz kościółka znajduje się przepiękny ołtarz barokowy z drugiej połowy XVII wieku. Kościółek i jego wnętrze wielokrotnie poddawane były renowacji, a w latach 1998 - 2002 kościółek gruntownie przebudowywano staraniem Fundacji Świętej Anny.

Tuż obok kościółka znajduje się skwer Rodziny Stein utworzony na terenie posesji, która należała do dziadków Edyty Stein i w której przez pewien czas zamieszkiwali jej rodzice i rodzeństwo

Kalendarium kościółka pw. św. Anny


Kościół pw. Św. Teresy Benedykty od Krzyża (Edyty Stein), ul. Żeromskiego 2
 W Lublińcu znajduje się pierwszy w świecie kościół parafialny poświęcony Patronce Europy - św. Teresie Benedykcie od Krzyża czyli Edycie Stein, konsekrowany w 1991 r. W kościele znajduje się także tablica poświęcona lublinieckim policjantom zamordowanym w Katyniu i Miednoje. Kościół posiada współczesne witraże i rzeźbę patronki w prezbiterium.

W drugą rocznicę nadania Lublińcowi Patronatu Świętej przed kościołem stanęła rzeźba upamiętniająca postać Edyty Stein. Rzeźba autorstwa ukraińskiej artystki Natalii Leykiny powstała w sierpniu 2010 r. podczas I Międzynarodowego Pleneru Rzeźbiarskiego w Lublińcu, który poświęcony był właśnie postaci i przesłaniu Patronki Europy.


 

Kościół p.w. Podwyższenia Krzyża Świętego,
 

Kościół ufundowany ok. 1505 r. przez księcia opolskiego Jana II Dobrego, pierwotnie był drewniany, zbudowany na planie krzyża. W latach 1843 – 1845 na tym samym miejscu został zbudowany kościół murowany. W latach międzywojennych był to kościół garnizonowy, dla żołnierzy stacjonującego w Lublińcu 74 Górnośląskiego Pułku Piechoty.

Przy kościele znajduje się odnowiona w latach 2008-2009 rzeźba Chrystusa z krzyżem, Krzyż z Matką Boską Bolesną i Krzyż Misyjny.

Po drugiej stronie ulicy znajduje się Dom Parafialny, na którym w 1995 roku umieszczono płaskorzeźbę Edyty Stein autorstwa artysty rzeźbiarza z Kijowa Stanisława Dąbrowskiego.

Kalendarium kościoła pw. Podwyższenia Krzyża ŚwiętegoNajświętszej Maryi Panny

Kokotek do połowy XX w. należał do parafii św. Mikołaja w Lublińcu. W czasie wojny, w 1942 r., w prywatnym mieszkaniu urządzono kaplicę pw. św. Elżbiety, gdzie gromadzili się na nabożeństwach wierni z Kokotka. Do kaplicy sporadycznie dojeżdżali duszpasterze macierzystej parafii w Lublińcu. Dopiero w 1960 r. w Kokotku utworzono samodzielną stację duszpasterską, do której skierowano osobnego kapłana. W następnych latach rozbudowano kaplicę, wybudowano probostwo i założono cmentarz. 16 maja 1980 r. erygowano w Kokotku samodzielną parafię Najświętszej Maryi Panny Królowej. Jednak dopiero w 1983 r. można było sporządzić notarialne akty własności budynków: kościoła, probostwa, domu rekolekcyjnego i przyległych gruntów. Z uwagi na wysokie walory całej okolicy, na terenie parafii (położonej w lesie, wśród stawów i rzek) powstały różne ośrodki wypoczynkowe. W latach 60-tych utworzono tam 3 obozy harcerskie, o częściowo stałej zabudowie. W latach 70-tych zbudowano największy obiekt wypoczynkowy - przy hotelu "Silesiana", następnie - ośrodek dla młodzieży ZMS (dzisiejszy "Juventur", hotel "Dom Zucha" i ośrodek wypoczynkowy WPK z Katowic). W tym czasie rozwinęło się również prywatne budownictwo domków letniskowych, których obecnie jest już około 300. Ponieważ imprezy organizowane w większości obiektów rekreacyjnych wywierały negatywny wpływ na mieszkańców, powstała potrzeba stworzenia w parafii alternatywnego, katolickiego ośrodka rekreacyjno-rekolekcyjnego dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Pierwszy budynek, z przeznaczeniem na ośrodek, ukończono w 1975 r., drugi funkcjonuje od 1995 r., a trzeci od 1998 r.