Wyświetlanie treści

  • Black/White
  • White/Black
  • Yellow/Blue
  • Standardowe

Current Style: Standardowe

Muzea

Komunikat o błędzie

  • Notice: Undefined index: access w _menu_translate() (linia 778 z /home/platne/serwer21515/public_html/Lubliniec/includes/menu.inc).
  • Notice: Undefined index: access w _menu_translate() (linia 778 z /home/platne/serwer21515/public_html/Lubliniec/includes/menu.inc).
  • Notice: Undefined index: access w menu_local_tasks() (linia 1892 z /home/platne/serwer21515/public_html/Lubliniec/includes/menu.inc).
  • Notice: Undefined index: access w menu_local_tasks() (linia 1892 z /home/platne/serwer21515/public_html/Lubliniec/includes/menu.inc).
  • Notice: Undefined property: view::$row_index w calendar_plugin_style->render() (linia 291 z /home/platne/serwer21515/public_html/Lubliniec/sites/all/modules/calendar/includes/calendar_plugin_style.inc).
Wersja do wydrukuWersja do wydruku

Muzeum Pro Memoria Edith Stein, ul. E. Stein 2

W narożniku runku mieści się kamienica Courantów – dziadków Edyty Stein.
W 1856 r. Salomon Courant, dziadek Edyty Stein kupił posesję położoną przy Zaułku Ślusarzy 85 (obecnie ul. E. Stein 2), na której rok później został wybudowany dom. W dzieciństwie Edyta chętnie spędzała wakacje w domu dziadków w Lublińcu. Na piętrze znajdowało się obszerne mieszkanie, składające się z pięciu pokojów i kuchni. Na parterze zlokalizowane były sklepy zarządzane przez rodzinę Courantów, w dni targowe pozwalano dzieciom – również małej Edycie – pomagać w sklepie. Ulubionym zajęciem dzieci były wieczorne rozmowy toczone na sklepowych schodach. Piwnice domu zajmowały składy towarów, natomiast na poddaszu znajdowało się dwupokojowe mieszkanie, kuchnia i suszarnia. Posesja obejmowała również podwórko, ogród warzywny i sad. Były to dla dzieci wymarzone miejsca do zabawy.


„W obszernym domu dziadka można się było zupełnie inaczej poruszać, niż w naszym ciasnym mieszkaniu czynszowym we Wrocławiu, w latach naszego dzieciństwa. Znaliśmy tu każdy kąt i każdy radośnie witaliśmy.”
W 1922 roku Courantowie sprzedali kamienicę i opuścili Lubliniec. W 1933 r. dom stał się własnością mistrza rzeźnickiego Ryszarda Ullmanna z Kalet. Dzięki przychylności Ullmanów w 1988 r. sympatycy postaci Edyty Stein utworzyli w budynku „Domu Courantów” minimuzeum, którego ekspozycja stopniowo była rozbudowywana. Wobec przedłużającego się remontu budynku, w 2002 r. ekspozycję muzealną przeniesiono do Zespołu Szkół im. Edyty Stein KSW. W roku 2007 r., na podstawie umowy z Sabiną i Piotrem Ullmanami, obecnymi właścicielami Domu Courantów, rozpoczęły się starania władz miasta o odtworzenie muzeum w jego pierwotnej lokalizacji. Uroczyste otwarcie muzeum odbyło się 28 lutego 2009 r.


Muzeum  Paleontologiczne w Lisowicach- wystawa „Tropami śląskich dinozaurów”


Muzeum Paleontologiczne w Lisowicach

Sensacyjne odkrycie pierwszego polskiego dinozaura nazwanego Smokiem dokonane przez polskich paleontologów w 2006r. na terenie gminy Pawonków dało początek Muzeum  Paleontologicznemu w Lisowicach.

Obecna wystawa muzealna to cztery sale wystawowe w których zwiedzający mogą poznać historię wykopalisk, zobaczyć wiele skamieniałości kostnych należących do Smoka czy też ogromne kości dicynodonta- największego w świecie gada ssakokształtnego, oraz wiele innych cennych i ciekawych skamieniałości sprzed  ok. 205 milionów lat kiedy to tereny dzisiejszego powiatu lublinieckiego porastały tropikalne lasy iglaste pomiędzy którymi meandrowała potężna rzeka która w swych osadach dennych pogrzebała na miliony lat kości licznych zwierząt, pnie drzew, kości ryb itd.

Wystawa to nie tylko kości, skamieniałe rośliny czy minerały ale również liczne tropy zwierząt tych najmniejszych i tych olbrzymich jak np. Smok, czy dicynodont, oraz  modele zwierząt kopalnych wśród których dominuje właśnie rekonstrukcja Smoka.

Niebawem  wystawę uzupełni rekonstrukcja szkieletu tego zwierzęcia.

Ścieżka dydaktyczna na zewnątrz Muzeum pozwala każdemu poznać świat triasu śląskiego z Opolszczyzny, Wożnik i Lisowic.

Muzeum prowadzi również zajęcia dla szkół i innych grup zorganizowanych, a wszystko to dzieje się w oparciu o ścisłą współpracę z światem nauki.

Szczegółowe informacjie można uzyskać pod numerami telefonów: 607 839 794 lub 889 773 089, a także na stronie internetowej Muzeum Paleontologiczne w Lisowicach